Ana Sayfa Facebook Instagram Youtube  

Aile ve Çift Danışmanlığı

Aile Ve Çift Danışmanlığı Nedir ?

Kurulan aile içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve ailede yer alan bireylerin, bireysel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen, ailenin yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıkları ile eşler arasında ilişki ve bunun en önemli unsuru iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı ve yararlı bir biçimde gerçekleştirmelerini zorlaştıran, aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik düzeylerini tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesini birey ve aile ile çalışarak destelemektir.

Aile danışmanlığının bireysel terapilerden farkı, bireyi tek başına ele almak yerine aile üyelerini bir bütün olarak ele almaktır. Bu nedenle ailenin bir bütün olarak ele alınması sorunların çözümünü de kolaylaştırmaktadır.

Aile danışmanlığı yaklaşımında bireylerin yaşadığı problemler içinde bulunduğu aile sisteminden yola çıkılarak değerlendirilir. Birey sorunlu olarak nitelendirilmek yerine yerine aile sisteminin sorunu tespit edilir.