Ana Sayfa Facebook Instagram Youtube  

EMDR Terapisi ve aksaray psikolog

EMDR, Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan milyonlarca kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.
EMDR Nasıl Geliştirildi?
EMDR’nin gelişimi 1987 senesinde, Dr. Francine Shapiro’nun göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini tesadüfen keşfetmesiyle başladı. Dr. Shapiro bu etkiyi travmaya maruz kalmış kişiler üzerinde bilimsel olarak inceledi ve tedavide sağlanan başarıyı gösteren çalışmasını yayınladı (Journal of Traumatic Stress, 1989).
O tarihten itibaren EMDR, tüm dünyadan terapistlerin ve araştırmacıların katkılarıyla hızla gelişti. Günümüzde EMDR, birçok farklı terapi ekollerinden ögeleri içeren, farklı tanı almış durumlara özel standartlaştırılmış protokolleri bulunan, bütüncül bir terapi yöntemidir.
EMDR Nasıl İşliyor?
EMDR teorisinin altyapısını oluşturan EMDR Nasıl İşliyor?
EMDR teorisinin altyapısını oluşturan Adaptif Bilgi İşleme Modeline göre beyin, fizyolojik temelli bir sistemle, her yeni deneyim aracılığı ile kendisine ulaşan bilgiyi işler ve işlevsel hale getirir. Duygu, düşünce, duyum, imge, ses, koku gibi bilgiler işlenip ilişkili anı ağlarına bağlanarak bütünleşir. Böylece o deneyimle ilgili öğrenme gerçekleşir. Edindiğimiz bilgiler gelecekte tepkilerimizi uygun bir şekilde yönlendirmek üzere depolanmış olur.
Bu sistem normal çalıştığında ruh sağlığını ve insan gelişimini öğrenme yoluyla desteklediği için adaptif, uyumlu bir mekanizma olarak kabul edilir.
Travmatik veya çok fazla rahatsız eden olaylar yaşandığında bu sistem bozuluyor gibi gözükmektedir. Yeni bilgi işlenip mevcut anı ağına entegre olmaz. Deneyimi anlamlandırabilmek için anı ağlarındaki işlevsel bilgilerle bağlantı kurulamaz ve akıl sağlığına uygun sonuçlar çıkarılamaz. Sonuç olarak öğrenme gerçekleşmez. Duygular, düşünceler, imgeler, sesler, beden duyumları yaşandığı haliyle depolanır. Bu nedenle bugün yaşanan bazı durumlar bu izole kalmış anıları tetiklerse, kişi o anının bir kısmını ya da bütününü yeniden yaşar gibi etkilenir.
EMDR’ye göre rahatsızlıkların, olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerinin arkasında uyum bozucu, işlev bozucu, işlenmeden ve izole bir şekilde depolanmış bu tür anılar yatar. Kişinin kendisi ile ilgili olumsuz inançları (örn: Ben aptalım), olumsuz duygusal tepkileri (başaramamaktan korkma) ve olumsuz somatik tepkileri (sınavdan önceki gece karın ağrısı) problemin kendisi değil, semptomları, bugünkü dışavurumlarıdır. Bu olumsuz inanç ve duygulara yol açan işlenmemiş anılar şimdiki zamandaki olaylar tarafından tetiklenmektedir.
Doğal afetler, büyük kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi önemli travmaların yanı sıra, başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta yaşanan ve etkisi travmatik olan her tür yaşantı; günlük hayatta aile, okul, iş çevresinde yaşanan olumsuz olaylar, şiddete maruz kalmalar, aşağılanmalar, reddedilmeler, ihmal ve başarısızlıklar işlenememiş anılar arasında yer alabilirler.
EMDR, bu tür izole anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapidir. Beynin zamanında yapamadığı işlemi yapmasını sağlar. Kilitli kalmış anı ile diğer anı ağları arasında ilişki kurulması, öğrenmenin sağlanarak bilginin adaptif bir şekilde depolanması mümkün olur. Danışan artık rahatsız olmaz ve anıyı yeni ve sağlıklı bir perspektiften görür.
EMDR terapisi ile sadece semptomlar ortadan kalkmaz. Yeni bakış açısının kazandırdığı pozitif inançlar ve olumlu duygular kişinin kendisine, ilişkilerine, dünyaya bakışını da olumlu yönde değiştirip kişisel gelişim sağlar.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?
EMDR terapisinde 8 aşamalı, üç yönlü (geçmiş, 

EMDR LED Master Cihazı Özellikleri

Göz Takibi İçin Işıklı Bar (100 cm – 90 cm – 80 cm MOD tuşu ile ayarlanabilir)

LED Barda 5 Renk Olanağı

LED Barda Parlaklık Ayarı

LED Barda 2 farklı animasyon seçeneği

LED Barda Işık hızı Değiştirme Seçenekleri

OLED dijital Ekran

Ekranda Set Sayısı gösterimi ile takip

Ekranda Süre gösterimi ile takip

Ekranda pil doluluk gösterimi ile takip

Cep Telefonu gibi dahili Şarj edilebilir  Pil

MOD tuşu ile Sabit Otomatik Set Sayısı Ayarı

Işıklı Titreşim Aparatı

Konforlu Kulaklık

Şarj Adaptörü

Cihaz hem yazılım hem donanım olarak tamamen yerli üretim emdr cihazıdır. Cihazın MOD tuşu ile LED bardaki ışık animasyonları değiştirilebilmektedir. Aynı zamanda Sabit Set Sayısı ayarlanarak (örneğin 40 set yap ve dur) istenilen set sayısını cihaz kendisi sayarak bittiğinde duracak ve MOD tuşuna basarak tekrar sabit set sayısını saymaya başlayacaktır.

Cihaz hem LED ışık uyarımı, hem titreşim uyarımı hemde ses uyarımlarını aynı anda Senkron bir şekilde verebilmektedir. Yani LED bardaki ışık en sağda iken sağ titreşimden ve sağ kulaklıktan uyarım gelmektedir. Aynı şekilde LED bardaki ışık en solda iken sol titreşimden ve sol kulaklıktan uyarım gelmektedir. 3 uyarım aynı anda kullanılabildiği gibi dilerseniz her uyarımı tek tek de kullanabilirsiniz. Yani sadece ses uyarımı, sadece titreşim uyarımı veya sadece LED bar ile ışık uyarımı verebilirsiniz. Cihazın en büyük özelliklerinden bir tanesi, LED barın kablosu çıkarıldığında cihaz normal bir EMDR cihazı gibi kullanılabilir hale gelmektedir.

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz