Ana Sayfa Facebook Instagram Youtube  

Sınav Stres Yönetimi

Sınav Stres Yönetimi Nedir ?

Her birey hayatının bazı döneminde yaşadığı sosyal akışa göre kaygı ve stres yaşamaktadır. Bireyler yaşa bağlı kalmaksızın sınav ve ölçüm yapılacağı düşüncesinde daha baskın bir duygu durumu içerisine girmektedirler.

Stres veya kaygı aslında doğru yönlendirildiğinde gerekli ve faydalıdır. Stres yönetimi hem bedensel hem zihinsel çaba gerektirir. Stres ile başa çıkmada ilk ve en önemli adım düşünceyi bastırmak yerine kabullenmektir.

Sınava bağlı olarak ortaya çıkan stres bunalıma eğilim gösterebilir bu noktada egzersizler, düşüncemizi kontrol altına almamızı sağlayacak yöntemler ve sınava yüklenen anlam, tutum ve davranışların desteklenmesi gibi çözüm yollarına başvurulabilir.

 

Oluşan stres ve düzeyine hakimiyet kurmayı, kaygılarınıza karşı durabilmek için yapmanız gerekenlerin, aile ve öğrenci ilişkileri çerçevesinde kaygı ve stres yaratan durumlar ve de çözümlemeleri için uygulanması gereken yöntemlerin, stresin ve kaygının meydana getirdiği davranış bozukluklarına karşı alınması gereken önlemlerin ne olduğunun belirlenmesinde danışan ve terapist iş birliği önemlidir.