Ana Sayfa Facebook Instagram Youtube  

Chia Tohumu Hakkında Merak Ettikleriniz

 CHİA TOHUMU

Azteklerin en önemli besin ögesi olan chia, eski Maya dilinde “güç” anlamına gelir, Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir  adaçayı türünün tohumudur.  Her türlü yiyecek ve içeceğe eklenebilen chia tohumu geniş bir kullanım yelpazesine sahip fakat onu asıl önemli kılan konu içerdiği yüksek besin değeridir. Chia tohumları bitkisel omega-3 bakımından son derece zengindir, omega-3 deposu olarak kabul edilen somon balığından daha yüksek miktarlarda omega-3 içerir ayrıca keten tohumu dahil olmak üzere tüm bitkilerden daha zengin bir omega-3 kaynağıdır.

Nasıl tüketilir?

Chia tohumları her türlü yiyecek ve içecekler kullanılabilir,  tahıllara, soslara, içeceklere karıştırabilir, sebze yemekleri ve yoğurda serpilip tüketilebilir. Aynı zamanda su ile karıştırıp jel halinde de tüketilebilir, bu şekilde hazırlanmış olan pudingler, çorbalar ve içecekler hem sağlıklı hem de lezzetli besinler haline gelecektir. Her gün 15 gram chia tohumu tüketebilirsiniz

Chia tohumu kilo vermeye yardımcı mı?

Chia tohumu su ile temas ettiğinde oluşan jel yapının  tok kalmaya yardımcı olduğu dolayısıyla kilo vermeye yardım ettiği düşünülüyor.  Amerika’da yapılan araştırmalarda normal diyet listesine  12 hafta boyunca günde 50gr chia tohumu eklenen  deneklerde belirgin bir kilo azalımı veya kan lipit değerlerinde düşüş gözlenmediği bildiriliyor. Fakat içerdiği yüksek besin değerleri, tok tutmaya yardımcı olması ve içerdiği lif, kalsiyum, protein, antioksidanlar ve omega-3 sebebiyle diyete eklenmesi söz konusu olabilir.  Büyük bir kilo kaybı yarattığını söylemek için daha fazla araştırma sonucuna ihtiyaç var.

Chia’lı Muzlu Puding

1 adet olgun muzu, 1 tatlı kaşığı balı ve 1 su bardağı (250 ml) light sütü blenderda karıştırıyoruz.

Bu karışımı uygun boyutta, kapaklı bir kaba alıp içerisine alıp, 3 yemek kaşığı chia tohumu ekliyoruz ve bir kaşık yardımıyla tamamen karışmasını sağlıyoruz.

En az 3-5 saat buzdolabında bekletiyoruz. (Tohumların birbirine yapışmaması için ilk 2 saat yarım saatte bir karıştırsak iyi olur.)

Jöle kıvamına gelmiş olan karışımı bardaklara koyup, isteğe göre, muz dilimleri, bitter damla çikolata, tarçın, hindistan cevizi vb. ile süsleyerek sunuyoruz.

 

1 porsiyon yaklaşık 200 kcal

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz